Ana sayfa > Çözümleri > İçerik

Ölçüm Makinesi Üzerindeki Hava Kalitesinin Etkileri

Mar 13, 2017

Yukarıdaki anlatıdan, kullanıcı sıkıştırılmış havanın CMM'nin normal çalışmasını garanti edip edemeyeceğini ve koordinat ölçüm cihazının yüksek doğruluğunu garanti edip etmediğini çok önemli görmektedir. Peki hava kalitesinin CMM'ye etkileri nelerdir?

1. Basınç

  • Hava taşıyıcı üzerindeki basınç etkisi.

Normal çalışma basıncında, hava rulmanı ile kılavuz ray arasındaki hava boşluğu kalınlığı sabittir ve bu da CMM'nin tekrarlanabilirliğini garanti eder. Hava besleme basıncı dalgalanırsa, hava taşıyıcısının ön sıkma kuvvetinin değişimi buna bağlı olarak membranlar arası boşluğun değişmesine neden olur? Membran arası boşluk çok kük olduğunda, hava yastığı ile kılavuz ray arasında belli bir sürtünme vardır ve bu da makine çalışırken hava rulmanı ve kılavuz ray arasındaki göreceli sürtünmeye neden olabilir. Hatta kılavuz ray ve akış makine performansında çiziklere neden olabilir

  • Silindir dengeleme etkisi

Balans silindiri, Z eksenini dengelemek için kullanılır. Z ekseni yerçekimi, silindir hava basıncının oluşturduğu çekme kuvvetine eşit olduğunda, Z ekseni dengesini koruyacaktır. Silindir çekme kuvveti yerçekiminden düşük olduğunda, tüm denge sistemi kontrol dışı kalacaktır. Z ekseni ve ayrıca prob başı düşecektir. Prob ve Z ekseni zarar görebilir. Bu nedenle, CMM için basınçlı havanın doğru basıncını garanti etmek çok gereklidir.

Firmamız CMM'yi normal koşullarda kullanabilmenizi garanti etmek için sıkıştırılmış hava basıncındaki dalgalanmanın olumsuz sonuçlarını kontrol etmek için çeşitli önlemlerde bulunsa da lütfen CMM'nin hava basıncını kontrol edin.

Nano cmm

2. Hava temizliğinin etkisi

Hava saf değildir, yalnızca belli miktarda su değil, aynı zamanda çok fazla toz ve diğer yabancı maddeleri de içerir. Bu kirlilikler hava kompresörüne birlikte hava ile birlikte gidecek. Ardından yağ buğu parçacıklarıyla birlikte yüksek basınçlı sıkıştırılmış havaya girerler. Bu kirlilikler ortadan kaldırılmazsa, ölçme makinesinin kullanımı ve performansı aşağıdaki iki açıdan oldukça zararlı olacaktır:

  • Hava kirleticilerinin etkisi

Sıkıştırılmış havada filtrelenmemiş çok sayıda yabancı madde parçacığı var. Parçacıkların çapı onlarca mikrometreye kadar değişir. Hava nemi ile kompresöre girdikten sonra, bazı malzemeler oluşturabilirler. Çapları daha büyüktür. Bu tür şeyler doğrudan filtreleme olmadan CMM'ye girerse, CMM'nin ömrü için ciddi tehlike oluşturabilir. Ciddi durumlarda CMM hurda neden olabilir.

  • Yağ ve su etkisi

Havadaki yağ buğu ve nem, kompresör tarafından yüksek basınçlı sıkıştırılmış hava içine sıkıştırılır. Hava filtrelenmez ve CMM'nin hava borusuna girer. Bu, hava borularında ciddi korozyona neden olabilir. Ayrıca bağlantı rayında kılavuz rayını doğrudan etkileyecek başka safsızlıklar yaratacaktır. Sonuç olarak, ölçüm sonuçlarının yanlış olmasına ve hatta CMM'nin ömrünü etkileyecektir.

Nano CMM'ler sıkıştırılmış havayı etkili bir şekilde temizlemek için filtre bileşenine sahip olsa da. Bununla birlikte, firmamızın hava temizleme cihazı çok yüksek hassasiyete sahip, kullanıcıların hava kompresörünün yanında hava filtresi yapılandırmasını öneriyoruz. Havada çok fazla su varsa, hava kurutucu sistemini kurması kesinlikle tavsiye edilir.