Ana sayfa > Çözümleri > İçerik

Taşınabilir üç koordinatlı ölçüm kolu prensibi ve hata telafisi analizi

Jun 27, 2017

Temel tanıtım

Taşınabilir üç koordinatlı ölçüm kolu üç koordinatlı ölçme aleti Dönen eklem ve dönen kol dayanan bir sistem, Uzunluk ölçüsü Açı ölçüsü ile değiştirilir. Geleneksel üç koordinat ölçme makinesi ile karşılaştırıldığında, basit mekanik yapı, küçük hacim, yüksek verimlilik, hafiflik, geniş ölçüm aralığı, esnek ve kullanışlı, düşük maliyetli ve yerinde ölçüm avantajları vardır. Otomobil ve yedek parça, kalıp, havacılık, gemi inşaatı, buhar türbini, ağır makine ve diğer işleme endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak bu taşınabilir üç koordinatlı ölçüm kolu büyük bir hata faktörü ve büyük hata aktarım katsayısına sahip bir seri yapıdadır. Ölçüm kolunun ölçüm hassasiyetini arttırmak için kalibrasyon ve hata telafisi, ölçüm hassasiyetinin tasarım hassasiyeti dahilinde olmasını sağlamak için kullanılmadan önce gerçekleştirilmelidir.

Çalışma prensibi

Taşınabilir üç koordinatlı ölçüm kolu, altı döner kol ve bir ölçme kafası ile altı döner bağlantı ile bağlanır, açı kodlayıcı her eklemde bulunur, ölçüm kolu tabana sabitlenir ve baş, oluşabilecek alanı hareket edebilir Kapalı bir küre ölçüm alanı; Her bir mafsala monte edilerek, koordinat modeli kullanılarak her bir mafsal kolunun mekanik parametrelerini (kol uzunluğu, eklem, vb.) Birleştiren 3D'lik bir fotoelektrik kodlayıcı açısı ve çubuğunun iç açısını saptar Ölçüm noktalarının koordinatları elde edilir.

Hata telafisi

Ölçüm kolunun Açı enkoderini iyileştirerek, ölçme hassasiyetini artıracak mekanik parçaların makinede işlenmesi ve montaj hassasiyeti. Bununla birlikte, gelişmiş hassasiyet sınırlıdır, maliyet çok yüksektir. Kuruluş parametrelerinde hata olduğu durumda, hata telafi yöntemi ölçüm hassasiyetini önemli ölçüde artırabilir. Geleneksel üç koordinat ölçme makinesi taşınabilir üç koordinat ölçme makinesinden çok daha yüksek ölçme hassasiyetine sahiptir ve böylece kol alanı geometrisi hata kalibrasyon ve hata telafisini ölçmek için üç koordinat ölçme makinesi kullanılabilir. Burada önerilen hata telafi yöntemi, ölçüm kolunun ölçülmesinin hata modeli ve üç koordinatlı ölçme makinesinin standart değeridir. Hata modeline dayanarak, hata veritabanı, ölçüm kolunun konum hatasını düzeltmek için oluşturulmuştur.Herhangi bir soru veya tavsiye varsa lütfen bize haber verin

E-posta:   overseas@cmm-nano.com