Ana sayfa > Çözümleri > İçerik

Uzunluk ölçümünün çeşitli temel prensipleri (I)

May 04, 2017

Minimum Deformasyon İlkesi

Uzunluk ölçümü sırasında, test edilecek parçaların deformasyonuna neden olan neden ve ölçüm aletleri esas olarak termal deformasyon ve elastik deformasyona (kontak deformasyonu ve yerçekiminin neden olduğu şekil değiştirme) bağlıdır. Deformasyon, ölülen parçayı ve ölçüm ekipmanının boyutunu değiştirir ve ölçüm sonucunun doğruluğunu ve güvenilirliğini etkiler. Bu nedenle, ölçüm işlemi sırasında, çeşitli nedenlerden dolayı deformasyonu en aza indirgemeye çalışmalıyız, bu minimum deformasyon ölçme prensibi.

1.   Termal deformasyon

(1) Genel bakış

Isı sintineleri soğuk çeker, bu doğal bir fenomendir; bu, genellikle ölçüm sonucunun ciddi orantılı olmamasına neden olan bu özelliktir.

Doğrusal termal deformasyon için formül:

△ L = • Bir • △ t

L - Nesne ebadı , mm ;

A - Lineer Termal Genleşme Katsayısı , 10-6 / ℃;

t - sıcaklık değişimi , ℃.

Örneğin: üçüncü hat ölçeği standart metal doğrusal termal genleşme katsayısı: a = 18.5 × 10-6 / , sıcaklık t = 1 ℃ ise , 1 metre değişir: L = L a • △ t = 1000 × 18.5 × 10-6 / = 18.5 μ m

Hassas ölçüm için boşluk çok büyük.

Sonuç olarak, yüksek hassasiyetli, geniş boyutlu parçaların parçalarını test etmek için sıcaklığın etkisi göz ardı edilemeyecek bir faktördür.

Tüm hassasiyet testleri , özellikle uzunluk ölçümü için sıcaklık koşullarını kontrol etmeye ihtiyaç duyar, hemen hemen tüm doğrulama düzenlemeleri sıcaklık gereksinimlerini belirtir. Belirtilen sıcaklık ölçümü koşullarında sıcaklık düzeltmesine ihtiyaç duyulmadığı, aksi takdirde gözden geçirileceği anlamına gelir. Yüksek hassasiyet için, izotermal olarak büyük boyutlu malzeme ölçümü gereklidir.

(2) Termal deformasyon ölçüm hatasına neden olur

Sıcak deformasyonun neden olduğu ölçüm hatası, esasen test edilecek parçalar ile ölçüm aleti arasındaki sıcaklık farkından kaynaklanmaktadır. Ölçümden önce izotermal için laboratuvarda test edilecek parçaları ve ölçme aletini (metre) yerleştirmeliyiz (izotermal süre boyu sıcaklık farkı, kütle, ısı yayılım alanı ve çevresindeki ortam ve diğer faktörlerle ilgilidir). Ancak izotermal olmasına rağmen, büyük yüzey sıcaklığı ve iç kısımlar eşit değildir; Termostatik odacıkta bile, sıcaklık alanı dağılımı mutlaka homojen değildir. Sıcaklık ölçümü için belirli bir hata olacaktır. Sıcaklık ortamının insan vücudundan ötürü ölçülmesi, örneğin ısı kaynağı ışıklandırması uçucu olacaktır. İzotermalden sonra, termal deformasyonun neden olduğu ölçüm hatası çok küçük olacak, belirli bir ölçüm hassasiyetinde ihmal edilebilir.

Ölçümlerde, insanlar hemen hemen yalnızca sıcaklığın durumuna dikkat ediyor, vücudun sıcaklık iletiminin neden olduğu etkiyi gözardı ediyorlardı. Örneğin:   280 - 4000mm uzunluğundaki iç çap pergeli 2-5mins için eller koyun, uzunluğu 20 ~ 50 μ m artacak , 20 mm 30 saniyelik bir ölçme bloğu almak için işaret parmağınızı ve baş parmağını (eldiven olmadan) kullanın; Boyut 0.5 μ m artacaktır (izin verilmiyor).

Bu nedenle, kontak interferometre, düz ve kalın interferometre ve düz kristal kalınlıklı interferometre gibi yüksek hassasiyetli ölçüm cihazları , termik izolasyon cihazını önlemek ve azaltmak için donatılmalıdır.


Sorularınız veya tavsiyeleriniz varsa lütfen bize haber verin

E-posta: overseas@nano-cmm.com