Ana sayfa > Çözümleri > İçerik

Uzunluk Ölçümünde Çeşitli Temel Prensipler (II)

May 08, 2017

2. Elastik Deformasyon

Genel bakış:

Ölçüm esnasında, ölçülen iş parçası ölçme kuvveti, temas formu, ağırlık nedeniyle ölçme hatasına neden olacak şekilde elastik deformasyona neden olacaktır.

Genellikle, elastik deformasyon esasen enstrüman stentlerinin deformasyonunu veya destek deformasyonunu içerir; Prob , tezgah ve ölçülen parçalar arasındaki temas deformasyonu vs. Neden temas tipi ölçüm aletlerinin ölçme kuvveti var; Neden iletişim formunu şart koşmak; Uzun cisim vb. Ölçüldüğünde neden destek noktalarını düzgün seçmeliyiz, Elastik deformasyonun neden olduğu ölçüm hatasını azaltmak için elastik deformasyonu azaltmaya çalışmaktadırlar.

(1) Destek deformasyonu

Test edilen parçalar yatay olarak yerleştirildiğinde, bükülme deformasyon durumu, destekleme yolu ve dayanak noktası destekleme konumu seçimiyle yakın bir ilişki içindedir. Uzun ve ince parçalar için yer çekiminin etkisi daha belirgindir.

(2) Kontak Deformasyonu

Ölçü kuvvetini, temas gövdesi malzemesini ve temas yolunu doğru olarak seçemezsek, daha büyük yüzey teması deformasyonuna neden olur.

① Kuvvetin Neden Olduğu Deformasyon

Kontak ölçümü sırasında, probun ve ölçülen iş parçasının güvenilir şekilde temas ettiğinden emin olmak için yeterli ölçme aleti kuvveti olmalıdır . Ancak, ölçme kuvveti varlığı, hataya neden olacak temas konumunda sarkma deformasyonu oluşturacaktır. Genel olarak test edilen parçaların toleransına göre ölçme kuvveti, tolerans 2um'dan düşük olduğunda, ölçme kuvveti 2,5 N'den yüksek olmamalıdır; Tolerans 2 ~ 10um olduğunda, kuvvet 2.5 ~ 4N olmalıdır; Tolerans 10um'dan büyük olduğunda, kuvvet 4N'den daha büyük, ancak 10N'dan az olmalıdır.

② İrtibat Şekli Nedeniyle Oluşan Temas Deformasyonu

Nokta temas, çizgi teması ve yüzey temasına bölünen ortak temas yolu. Deformasyon ve temas yüzeyi arasındaki ilişki, daha küçük temas alanı, daha yüksek basınç ve daha büyük şekil değiştirmeden bahsedin. Açıkçası, aynı ölçüm kuvveti söz konusu olduğunda, nokta temas deformasyonu en büyük ve yüzey temas deformasyonu azdır.

Ölçüm şartlarında temas yolu öngörülmektedir. Mesafe blok ölçümü gibi, topu kullanarak dokunmak; Dış mikrometre valfi, düz problu dokunmatik silindir düzlemi vb. Kullanarak çap ölçülürken Ölçüm sürecinde genellikle bu ilkeleri izlemeliyiz.


Herhangi bir soru veya tavsiye varsa lütfen bize bildiriniz.

E-posta: overseas@cmm-nano.com