Ana sayfa > Çözümleri > İçerik

Ölçüm Bar ve topu neden CMM etkisi

Ölçüm Çubuğu ve topu bağlayan anahtar parçalarıdırÜç koordinat ölçüm makinesisensör ve iş parçası yüzeyine. Seçti uygunsuz ölçme çubuğu ve topu belirli ölçüm görev için bu ölçüm sonuçları ve tutarsızlıkları belirsizlik açabilir eğer. CMM optimizasyonu gerçekleştirmek için hassas ölçüm çubuğu ve topu seçiminde düşünceli olması gerekir.

1. roudness ölçüm Ball

Çoğu CMM ölçüm topları sentetik yakut benimsenmesi. Olası bir doğruluk kaybı kendi Yuvarlaklık hatasına neden olabilir % 10. Üretim hassas yakut topu düzeyidir sınıfı tanımlarken kullanmak için onun göreceli olarak ideal küre maksimum sapma üzerinde ölçüm bir top düzeyine bağlıdır. Grade 5 ve 10 en yaygın olarak kullanılan ölçüm düzeylerinin ikidir (küresellik hata vardı 0,13 um ve 0,25 um). Grade 10 sınıf yerine kullanarak rağmen bazı 5 kazandırabilir mal ancak 5:1 CMM belirsizlik ve şekil toleransı genel kabul görmüş oranını tehlikeye olasılığı yüksektir.

2. ölçüm topu malzeme

Ruby olsa da en sık kullanılan malzeme top ölçme, ama diğer malzemeler için daha uygun olabilirtarama başvurun. Bilyeli sürgü iş parçasının yüzeyi boyunca ölçme ölçüm, tarama için aşınmaya yol açacaktır. Aşırı durumlarda, uzun süreli pozlama ölçüm topu (aşınma aşınma) yol açabilir veya iş parçası malzeme için ölçüm ball(adhesion) taşıyorsa. Her iki durumda da, ölçüm topu yuvarlaklığını ölçme etkiler.

İçindeölçme taramadökme demir, aşınma aşınma gibi bazı malzemelerin yüzey oluşabilir. Kalan küçük parçacıklar ölçüm topu ve küçük bir uçak üzerinde ölçüm topu oluşturmak için iş parçası yüzeyine için hafif çizikler neden olabilir. Böyle ölçümleri için daha yüksek sertlik olan Zirkon topu iyi bir seçimdir. Yapışma aşınma genellikle topu topu malzeme ve genellikle ruby kullanılarak ne zaman oldu kimyasal benzeşme olan iş parçasına malzeme alüminyum iş parçalı inceden inceye gözden geçirmek için oluşur. Nispeten yumuşak alüminyum böylece ölçüm Yuvarlaklık ve hassas azaltarak topa, kaplama tabakası oluşturacaktır topu ölçme için iş parçası aktarır. Bu durumda, silikon Nitrür topu daha iyi bir seçim, çünkü bu tür malzeme ile iyi aşınma direnci, ve alüminyum benzeşimi yok.

3. kivrimi ölçüm çubuğunun

Uzun süre ölçme çubuğu (Aslında, bir maksimum sertlik ölçüm bar yapmak için en doğru şeydi en kısa olası uzunluğunu kullanarak) tüm özelliklerini ölçmek için uygun değildir bu yüzden doğruluk ölçmek ölçüm çubuğunun uzunluğu artış ile azaltır.

Çelik bazı kısa ölçüm bar yapmak uygun olmasına rağmen ancak sert alaşım ölçüm çubuğunun sağlamak için en iyi malzemedir. Ancak, sert alaşım yoğunluğu nedeniyle büyük, bu nedenle uzun süre ölçme çubuğu için kullanılmamalıdır. Seramik ölçme çubuğu genellikle ölçüm görev için sormak iyi sertlik ve hafif yapısı için kullanılabilir. Karbon fiber genellikle da uzun ölçüm çubuğunun sağlamak için kullanılabilir.

4. ısı dayanımı

Sıcaklık derecesi fluctuations CMM hata bir sürü neden olabilir. Malzeme ölçüm uygun uzantısı seçin, durumu altında daha iyi kararlılık alabilirsinizçevresel değişiminve ölçüm sonuçları daha iyi tutarlılık sağlar.


Lütfen bize sorusu olan varsa veya tavsiye bilgilendirmek

E-posta:Overseas@CMM-Nano.com