Ana sayfa > Çözümleri > İçerik

CMM Seçimi Yaparken Notlar

Aug 24, 2017

A. Ölçüm Aralığı

CMM'yi seçen ana faktör budur. Koordinat ölçme makinesini (CMM) satın almayı planladığımızda, önce ürünün çevresel boyutlarını bilmeli, ardından CMM boyutunu seçmeliyiz. Örneğin, köprü tipi CMM'yi seçerken, ekipman fiyatı kiriş aralığına orantılıdır, bu yüzden gereksiz büyük aralıkların değil, ölçüm aralığını tatmin edebiliriz. Ölçülecek olan parça tüm ürünün sadece bir parçasıysa, aynı zamanda tüm iş parçasını masaya koyabilen CMM'yi seçmeniz gerekir; aynı zamanda ürünün ağırlığını da göz önünde bulundurun; CMM taşıma sınırlarından daha fazla. Ölçüm aralığı seçilen prob sistemi tarafından da etkilenir, çünkü prob belirli bir miktarda ölçüm alanı kaplar.

1. Döner prob: ağırlıklı olarak üretim tipi CMM'de kullanılır

2. Sabit tip prob: Genellikle tri-CMM'de kullanılır

Döndürme sırasında rotasyon hatası oluşmaz. Dönen probun ve sabit prob farklarının çalışma prensibi, ölçme aralığı arasında bir farklılık olduğu zaman ölçüm ekipmanını seçerken: dönen prob, daha büyük ölçüm aralığına ihtiyaç duyar. Aynı iş parçası için, döndürme işleminde dönen prob biraz yer kaplar. Pratik tecrübelerimize göre, eğer döner problu CMM seçerseniz, daha fazla CMM aralığı düşünün.

Surmin_副本.jpg

B. Doğruluk

CMM, iş parçasının geometrik boyut ve şekil konumu hatasını ölçmek için ölçme aleti olup hassaslık gereksinimini karşılamak tercih edilen hedeftir. CMM seçildiğinde, ölçülen iş parçasının ölçüm hassasiyeti ile ölçme makinesinin ölçme hassaslığını karşılaştırabiliriz. Hassas karşılaştırma basit bir karşılaştırma işlemi değildir. Ölçüm makinesinin teknik spesifikasyonunda, tek eksenel uzunluk ve alan ölçümünün iki belirsizlik hesaplama formülü genel olarak verilmektedir ve tekrarlanan ölçümün doğruluğu verilmiştir. Ölçüm yapıldığında, ölçülen parametrelerin ölçüm belirsizliği belirli aralıklarla sınırlandırılmıştır. Genel ölçümlerde, birçok algılama noktasının ölçülmesi gerekir. Şekil bit toleransının ölçülmesinde, hatalar üreten çok sayıda algılama noktası hesaplamaya dahil edilir.

Özetle, kullanıcı biraz daha yüksek hassasiyet (tekrarlayan hassas dahil) CMM'yi seçmelidir. Bu yalnızca ölçüm parçasının karmaşıklığı nedeniyle değil, ölçme noktasının hata girişi beklenenden daha büyük ( prob başı değiştirme veya daha uzun uzatma çubuğu daha büyük ölçüm hatası getirecektir) ve ölçüm hassasiyeti kullanım numarası arttıkça makine azaltılacaktır.

Sorularınız veya tavsiyeleriniz varsa lütfen bize haber verin

E-posta: overseas@cmm-nano.com